OUTPLACEMENT ile tanışın !

İşten ayrılmak durumunda kalıyorum, mevcut işverenim bana nasıl yardımcı olabilir ki DEMEYİN, artık Türkiye’de de yaygınlaşarak talep gören OUTPLACEMENT hizmeti; kapanış, pazardan çekilme, pozisyonun veya organizasyonun lav edilmesi, birleşme, yeniden yapılanma gibi nedenlerle iş sözleşmeleri sonlandırılan kişilerin kariyerlerine bundan sonraki dönemde yön veren, profesyonel yardım sağlayan hizmetlerden biri haline geldi. İşe alım gibi işten çıkış da çalışan hayat döngüsünün doğal süreçlerinden biri. İşten çıkış her düzeyde hem organizasyondan ayrılmak zorunda kalanlar, hem de mevcut çalışanlar için çok hassas yürütülmesi gereken bir süreç. OUTPLACEMENT hizmeti işverenin bu süreci daha profesyonel ve olumlu izlerle takip etmesine olanak sağlıyor.

OUTPLACEMENT, kişiye kendisiyle ilgili güçlü ve gelişime açık tarafları, yetkinlikleri, tecrübeleri ile ilgili farkındalık sağlayarak, bundan sonraki kariyer hedeflerine odaklanmakta, ayrıca kişinin kendisini mülakatta ifade etme şekli, başvuru yapacağı araçların daha etkili kullanımı konusunda da bilinç kazandırmaktadır. İşverenin çıkış kararı verdiği çalışanıyla ilgili olarak aldığı bu hizmet, çıkış sürecinde olumlu izlerle el sıkışarak ayrılma süreci sağlamakta, işveren markasını güçlendirmekte, mevcut çalışanları üzerinde de olumlu etkiler bırakmaktadır. Profesyonellikten uzak çıkış süreci yönetimi işverene itibar ve faaliyet kaybı yaşatabilir. Ayrıca; yetenek yönetimi döngüsünde, pozitif duygularla ayrılan bir çalışan bunu çevresi ile paylaştığında şirketin ilerde işe alacağı yeteneklere ağızdan ağıza pazarlama yoluyla bu bilgi ulaşır ve güven veren bir şirket algısı yaratıp, şirketin yetenekleri daha kolay çekmesini sağlar. Çalışan açısından ise yaşanan travma etkilerinin azalmasını, mevcut durumunun artı ve eksileri ile iş arama stratejisi oluşturmasını, yeteneklerinin farkına varmasını, kendisini yazılı ve sözlü olarak ifade etmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre çalışan memnuniyeti sonuçlarını en çok etkileyen faktörlerden biri de işe alım ve işten çıkış süreçlerindeki işverenin tutumu. Bu sebeple OUTPLACEMENT işverenlerin yollarını ayırmayı tercih ettiği çalışanlarını hala önemsediklerini göstermenin en profesyonel yollarından biri.

Özellikle bu sürecin profesyonel yönetimi ve olumlu izlerle el sıkışarak yolları ayırabilme konusunda işverene çok iş düşüyor.