Mülakatlarda Maaş Görüşmesi Yapmanın Altın Kuralları

“İnsana iş ve zihin gücünü, en yüksek teklifi verene satmayı fakat kalbine ve ruhuna asla bir değer biçmemesi gerektiğini öğretin.”
Abraham Lincoln
Eski Amerikan başkanı Lincoln’ın öğütü bugün de geçerliliğini koruyor. İş hayatımızda iş ve zihin gücümüzü, bir ücret karşılığında kullanıyoruz. Mesleki memnuniyet ve yaşam doyumu için bu noktada alabileceğimiz en yüksek verimi almamız gerekiyor. Peki maaş görüşmesi nasıl yapılmalı?

Ortalama maaş trendini bilmelisiniz. Pozisyonunuza ve alanınıza ait ortalama maaş trendi size ortalama alt ve üst sınırları belirleyecektir. Değerinizi bilmelisiniz. Bir çalışan ve bir birey olarak değerinizi bilmeli, edindiğiniz deneyim ve becerileri, sertifika ve eğitimleri, başarılarınızı kendi öz değerinize dönüştürmelisiniz. Kalıplaşmış sorulara hazır olmalısınız. “Neden bu maaşı hak ettiğinizi düşünüyorsunuz, Önceki deneyiminizde de bu seviyede bir maaş alıyor muydunuz?” Gibi sorulara hazırlıklı olmalısınız.

Pazarlık etmeyin, müzakere edin. Kendi belirlediğiniz değerinizi ve çizgilerinizi aşmayın. Konunun özüne sadık kalarak kesin ve öz bir tavırla gerçekleştireceğiniz bir maaş görüşmesi, sizi kolaylıkla belirlediğiniz maaş hedefine götürecektir.